Mít v klubu datového analytika, natož kompletní oddělení není ve FORTUNA:LIZE zdaleka samozřejmostí, naopak spíše raritou. Krok kupředu v tomto ohledu udělalo vedení FK Pardubice, které využívá služby Filipa Pražáka. Ten v rozhovoru pro Fotbaloviny promluvil o tom, co všechno má v klubu na starost, ale také o tom, kdo má v pardubickém týmu potenciál zazářit.
Jak jste se stal skautem potažmo datovým analytikem v Pardubicích?
Začínal jsem jako skaut u mládeže a částečně u A-týmu, kdy byl v Pardubicích ještě trenér Krejčí. U áčka jsem však byl minimálně, moje hlavní práce byla u dorostu.
Pak ale přišel Radoslav Kováč…
S jeho příchodem se vše změnilo. Postupně jsem začal skautovat pro něj, načež se ze mě stal i analytik. Nyní se defacto ze 100 % soustředím na A-tým.
Můžete nastínit co vaše práce analytika ve fotbalovém klubu všechno obnáší?
Mojí prací je například pomáhat trenérům s přípravou videí. To znamená, že když máme nějaké herní nebo taktické tréninky, tak já to natáčím a následně nahrávám do programu, kam mají přístup jak hráči, tak trenéři a následně si to vyhodnocujeme, co je dobře a co špatně. Další částí mé práce je být takzvaným “live analytikem” při zápase. Pod tím si můžete představit to, že během utkání sedím na tribuně a pomocí programu Hudl Sportscode označuji dané momenty v zápase. V praxi to znamená, že skrz to video, co mám v notebooku, označuji herní situace jako rohový kop, autové vhazování, góly atd…
Určitě toho je ale ještě víc…
Ano. Pak jsou tu věci jako příprava na soupeře. V baráži jsme se například důkladně zaměřili na Wágnera a Zeronika, což bylo pro Příbram stěžejní duo. Během zápasu to monitoruji a okamžitě posílám trenérům na lavičku na tablet, aby si to mohli co nejrychleji vyhodnotit a případně zareagovat.
Jste na všechno sám, nebo máte někoho k ruce?
Na venkovní zápasy se mnou jezdí kameraman a externě máme ještě jednoho taktického analytika. Ten ovšem primárně připravuje podklady na dalšího soupeře. Ačkoliv v Pardubicích chceme mít svojí herní tvář, tak tohle je k přípravě na zápas nezbytné.
Jak to vypadá s datovou analytikou ve zbytku ligy?
Co vím, tak některé týmy to nepoužívají vůbec, nicméně pořád tu jsou kluby jako Sparta, Slavia nebo Baník, kde to využívají. Zbylé týmy se na konkrétní firmy obrátí jen v případě, když si chtějí například prověřit nějakou posilu apod.
V klubu je hlavním trenérem Radoslav Kováč, který se k datům staví pozitivně, mám pravdu?
Ano, má k tomu velmi pozitivní vztah. Snaží se být progresivním trenérem, což bylo vidět i v baráži, kde ačkoliv nám šlo o přežití, snažili jsme se mít nějakou tvář. Po mně osobně chce zpětnou vazbu při zápase a nějaký sestřih po utkání. V případě, že chce klub koupit nějakého hráče, tak ho musím prověřit abych zjistil, zda nekupujeme “zajíce v pytli”. Obecně je s ním i s celým sportovním úsekem velmi dobrá komunikace.
Je nějaký hráč, který se o analytiku zajímá víc než ostatní?
V programu, kam nahráváme sestřihy utkání, tréninky a další věci, vidíme, kolik tam jednotliví hráči stráví času. Někteří hráči to využívají více, někteří méně. Třeba Marek Icha tam tráví opravdu hodně času, třeba i tři hodiny týdně.
V týmu máte úkaz v podobě Pavla Černého. Jak je možné, že je pro tým stále tak důležitý?
Má obrovské zkušenosti, pořád na sobě hodně maká. Můžu říct, že hodně zlepšil defenzivní činnost a velmi dobře dokáže naslouchat trenérům. Loni měl vlastně nejlepší ligovou sezonu v kariéře, když vstřelil šest branek a na další tři přihrál.
Je v týmu nějaký hráč, který v některém atributu vyčníval v rámci celé ligy?
Co se týče finální a předfinální fáze, nikoho nepřekvapí, že si skvěle vedli Janošek a Hlavatý. Tomáš Vlček a Robin Hranáč pak patřili mezi nejrychlejší stopery ligy.
Jak v Pardubicích vypadá proces před samotným nákupem hráče?
Tím, že jsme klub, který nemá takové finanční možnosti jako třeba Sparta nebo Slavia, tak je pro nás velmi důležité sledovat vybrané hráče dlouhodobě a to třeba i ve druhé české lize. Máme tady nějaký list hráčů, které sledujeme. Je pro nás důležité sledovat například chování hráčů. Až na naprosté výjimky do klubu nechceme přivádět hráče ve věku kolem 35 let. Zároveň se snažíme hledat chytré přestupy jako byl třeba Vojta Patrák, Denis Darmovzal nebo v minulosti Dominik Janošek.
Dokážete vypíchnout hráče s potenciálem zahrát si v TOP českém klubu?
Nerad bych na někoho zapomněl, jako se mi to stalo už s Dominikem Marešem, který měl před zraněním kolene velmi dobré zápasy na pozici pravého beka. Pokud vím, tak o něj tehdy měla zájem i Slavia. Pak je velmi zajímavým hráčem Vojta Sychra, ale nadějnou budoucnost vidím i u Míška, Šimka nebo Hanče. Každý z nich má dovednosti, které jsou zajímavé i pro ostatní týmy. Většina z nich jsou navíc Pardubáci, což je i skvělá vizitka naší akademie.
Koukáte se při výběru hráčů i do zahraničí?
My po Evropě koukáme skoro všude. Jsou pro nás zajímavé pobaltské země, kde je hodně afrických hráčů. Samozřejmě přichází i nějaké nabídky, ale primárně se snažíme hledat sami. Pak jsou tu i nabídky klubů na hostování a to Pardubice musí využívat. Snažíme se ten počet hráčů na hostování regulovat, což se nám podle mě daří viz letošní přestupy. Každopádně je téměř jisté, že hráči na hostování tu budou vždycky.
Kdybyste si mohl vybrat hráče z FORTUNA:LIGY bez ohledu na jeho cenovku, kterého byste si mohl vzít do Pardubic, kdo by to byl?
Můj srdcový hráč je rozhodně Oscar Dorley. V obraně by to byli Jurásek nebo Vitík, v záloze bych rád uvítal hráče typu Sadílka nebo Zafeirise. Do útoku by se mi líbil například Jurečka nebo Kuchta. Zaujal mě ale také Vasil Kušej.