Španělsko není zrovna země, kam by směrovala cesta českých fotbalistů. Všeho všudy ve španělské nejvyšší soutěži nastoupilo pouze jedenáct hráčů, což je například oproti německé Bundeslize obrovský rozdíl. Pojďme se tedy podívat na pět českých hráčů, kteří toho v La Lize odehráli nejvíc.
Jiří Hanke (57. startů, 5. místo)
Pro většinu fotbalových fanoušků zřejmě hodně překvapivé a zároveň neznámé jméno. A není se co divit. Rodák z Dolní Bučice se narodil už v roce 1924 a jeho odkaz se pomalu vytrácí ve stínu Bicana či Masopusta. Defenzivní hráč je v Česku nejvíce spojen se Slavií, kde působil v letech 1944–50, přičemž v roce 1947 a 1948 s ní získal mistrovský titul.
V roce 1950 Hanke odešel přes Západní Německo do kolumbijského klubu Deportivo Samarios, nicméně po jedné sezoně přestoupil do francouzského RC Lens. V roce 1952 přišel životní přestup do FC Barcelona, kde se mimo jiné setkal s krajanem Ladislavem Kubalou (Slovák). S katalánským velkoklubem, za který v lize odehrál úctyhodných 57 zápasů v nichž vstřelil 5 gólů, získal španělský titul a španělský pohár.
Poprvé se trefil už při své oficiální premiéře, když Barceloně přispěl k výhře nad Gironou 6:2 jedním gólem. Předtím za španělský klub ve třech zápasech nastoupil, vždy ale pouze v přátelském utkání a pod falešným jménem „Fernandéz“. Ve slavné Barceloně působil až do roku 1956 a dosud je jediným Čechem, který kdy oblékl její dres.
Jaroslav Plašil (66 startů, 4. místo)
Tohle jméno je pro současnou generaci fotbalových fanoušků o poznání známější. Dlouholetý reprezentant se v Česku dlouho neohřál a už ve 20 letech přestoupil z Hradce Králové do francouzského Monaka. Tam strávil 7 sezon a v roce 2004 si s klubem zahrál i finále Ligy mistrů. Poté přišla dvouletá epizoda v La Lize, kde hájil barvy Osasuny. A v tomto baskickém klubu si nevedl vůbec špatně – v 66 zápasech nastřílel 8 branek a přidal k tomu 11 asistencí. V Osasuně sdílel jednu kabinu například s Césarem Azpilicuetou, dlouholetým hráčem Chelsea. Poté přišel přestup do Bordeaux, kde se stal s 367 zápasy klubovou legendou.
Tomáš Vaclík (71 startů, 3. místo)
Tomáše Vaclíka má asi většina lidí spojeného s Basilejí, kde strávil čtyři roky a byl jasnou jedničkou. V červenci 2018 ale přišel jeho přestup do Španělska, kde si ho vyhlédla Sevilla. Dne 12. srpna dostal Vaclík šanci chytat ve španělském superpoháru proti Barceloně. Vaclík chytil 7 střel, na výhru to ale nestačilo, Sevilla prohrála 1:2. V La Lize debutoval 19. srpna na hřišti Vallecana a vychytal výhru 4:1. Ve 4. předkole Evropské ligy si Vaclík zahrál proti Sigmě Olomouc. Sevilla ve dvojzápase uspěla a postoupila do základní skupiny.
V září si Vaclík připsal druhé čisté konto ve španělské lize, když vychytal hvězdný Real Madrid. Vaclíkovi se dařilo i dále, Sevilla dokonce chvíli vedla tabulku španělské ligy. V listopadu 2018 ve třech ligových kolech Vaclík inkasoval pouze jednou a svými výkony pomohl Seville k 7 bodům a za své výkony byl vyhlášen nejlepším hráčem celé španělské ligy za měsíc listopad.
V sezoně 2019/20 se Sevilla stala vítězem Evropské ligy, když ve finále porazila italský Inter Milán 3:2. Poslední zápas v dresu Sevilly odchytal 23. května 2021. V ligovém zápase proti Deportivu Alavés udržel čisté konto a pomohl k výhře 1:0. Jeho další cesta směřovala do Olympiakosu, nyní však už hájí barvy anglického Huddersfieldu Town.
Tomáš Ujfaluši (92 startů, 2. místo)
Rodák z Rýmařova, který začínal svou kariéru v dresu Sigmy Olomouc si následně vysloužil přestup do Německa, kde hájil barvy Hamburku. Německý klub za něj tehdy musel vysázet 50 milionů korun. V roce 2003 vyhrál Ujfaluši s týmem Hamburku německý ligový pohár. V roce 2004 přišel další přestup, tentokrát do Fiorentiny, kde strávil další čtyři roky své kariéry.
Pomyslný vrchol Ujfalušiho kariéry přišel až v jeho dalším angažmá, kterým se stalo Atlético Madrid, kam zamířil v létě 2008. Za klub z hlavního města během tří let jeho působení odehrál 92 zápasů. V první sezoně v Atlétiku pomohl týmu ke 4. místu v lize. V následujícím ročníku 2009/10 skončilo Atlético v lize až deváté, ale tým s Tomášem Ujfalušim dokázal vyhrát nově založenou soutěž – Evropskou ligu UEFA i Superpohár UEFA. Český zadák si ve Španělsku vytvořil také spoustu nepřátel kvůli neslavnému incidentu s Lionelem Messim, kterého kvůli nešetrnému zákroku vyřadil ze hry na tři týdny.
Radek Bejbl (105 startů, 1. místo)
Vůbec největší porci zápasů z českých hráčů odehrál ve španělské La Lize Radek Bejbl. Hráč, který v Česku nejprve hájil barvy Mladé Boleslavi a Slavie, nastoupil ke všem 102 startům za Atlético Madrid. Tam přestoupil po úspěšné sezoně 1995/96, tedy po ročníku, kdy došel se Slavií až do semifinále poháru UEFA.
Bejbl ve Španělsku prožil úspěchy jak na národní (dvakrát účast ve španělském poháru – ve finále prohrál 0:3 s Valencií), tak na evropské úrovni (účast v Lize mistrů). Na španělský titul ale jeho mužstvo v těchto dobách nedosáhlo. Právě naopak – po sestupu Atlética z Primera División v roce 2000 opustil Bejbl Španělsko a odešel do francouzského klubu Racing Lens.